PAWILON STACJONARNY I MOBILNY

Budki, w których sprzedawane są pamiątki stanowią często elementy szpecące rynki historycznych miast, bądź zabytkowe uliczki.Folia, metalowe stelaże i pstrokacizna, w tych krótkich słowach można scharakteryzować te szkaradne konstrukcje. Ich obecność w przestrzeni, może całkowicie zaburzyć odbiór innych budowli.

Jak znaleźć wyście z tego problemu? Na potrzeby konkursu organizowanego na Łotwie, w ramach którego należało przygotować dwa projekty punktów sprzedaży pamiątek, które nie będą zaburzać charakteru miasta zaprojektowaliśmy nowoczesne konstrukcje, charakterem odpowiadające kulturze kraju.

<>Proste bryły, bazujące na czworobokach uwieńczyliśmy dwuspadzistym dachem, nawiązującym do historycznego otoczenia. Żeby uniknąć rustykalnego odbioru, wprowadziliśmy element zaskoczenia, którym jest przeszklona ściana frontowa, w ciągu dnia pełniąca rolę wejścia i zachęcająca przechodniów do odwiedzenia kramiku, w nocy natomiast będąca witryną pozwalającą na oglądanie eksponowanych towarów. W zależności od oferowanych produktów, stragany mają różne wykończenie wnętrza, odpowiednio biel, czerń lub naturalne drewno. Kolory te mają uwydatniać ekspozycję i zachęcać przechodniów do zakupów.

Ciekawostką związaną z wnętrzem jest to, że każdy ze sprzedawców może je dowolnie zaaranżować. Elementem stałym są szafki do magazynowania towarów, natomiast rozmieszczenie półek jest już sprawą indywidualną. Wewnątrz wygospodarowaliśmy też miejsce siedzące dla sprzedawcy. W razie opadów atmosferycznych w ciągu kilku minut można zamontować ochronną markizę.

Prostota a jednocześnie klimatyczny charakter obu rozwiązań pozwalają z nadzieją patrzeć na przyszłość kiosków z pamiątkami, które ze szpecących budek mogą stać się ozdobami miast.